kysuce_pocasie

Predčasná vyhliadka na Jar 2011

Keďže väčšina ľudí je zvedavá a ja patrím medzi nich, snažil som sa zistiť niečo o vyhliadkach na jar a leto 2011. A pretože na Slovensku nie sme moc informovaný a stránky a blogy vydávajú predpovede najviac na jeden mesiac, tak som sa snažil vyhľadávať informácie v zahraničí a nejaký čas mi trvalo preložiť rôzne informácie, ktoré som pomocou internetu našiel.
Máme už po polovici februára a na diskusných fórach sa začínajú objavovať témy k jari a k letu 2011, inými slovami, veľa ľudí už unavuje zima a túžia po zmene. 
V mojom článku budú zahrnuté takmer všetky vyhliadky čo som našiel a čo sa najčastejšie vyskytovali a preto neberte môj článok ako PREDPOVEĎ, ale iba ako vyhliadku a pravdepodobné počasie aké môže nastať. Tí, čo sa o počasie zaujímajú aktívnejšie vedia, že sa modely a rôzne vyhliadky menia aj niekoľko krát do dňa. Takže prosím berte môj článok iba ako názor alebo informáciu a nepokladajte ho za PREDPOVEĎ.

MAREC:
Z teplotného hľadiska môžme o marci hovoriť ako o mesiaci, v ktorom sa striedajú vpády chladného a prílevy teplého vzduchu. Tento marec, ktorý nás čaká, podľa klimatológov bude teplotne rozdelený na 2 časti. V prvej polovici marca sa očakáva počasie podpriemerné a na úrovni začiatku februára, avšak čím ďalej sa bude približovať apríl a zvyšovať slnečná aktivita, tým viac sa bude cez deň otepľovať a teploty na konci marca by mali byť aj marcu primerané. Takže to znamená, že ku konci marca sa môže teplota na juhu vyšplhať až na +15 st.

APRÍL:
Keďže marec ma ovplyvňovať La Nina, tak klimatológovia sa ohľadom apríla rozdeľujú na dve časti. Niektorý si zastávajú názor, že podpriemerné počasie bude pokračovať, iní zase hovoria, že apríl 2011 začne teplým počasím a bude sa striedať ochladenie a oteplenie. Pričom pri otepleniach by mala teplota vystúpiť až na +20 st. Čo sa týka búrkovej aktivity v apríli, tak sa očakáva podobný scenár ako v roku 2009. Tým, že sa prvé búrky začnú objavovať hneď začiatkom apríla. Koniec apríla môže priniesť avšak ešte ochladenie, pretože v polárnych oblastiach je ešte veľa zásob chladného vzduchu.

MÁJ:
V máji by mal teoreticky končiť jav La Nina (avšak tá môže trvať od pol roka do 1,5 roku), ale ak to podľa klimatológov tak ostane, tak nás čaká skutočne nadpriemerné teplé počasie po celý mesiac máj. A na konci mája by sa mohli teploty šplhať až k +30 st. No čo sa týka búrok v mesiaci máj (ktorý je veľmi bohatý na búrky), tak to by malo byť skôr sklamanie, pre pozorovateľov týchto fantastických javov, pretože by malo prevládať skutočne suché počasie.

Sám som zvedavý a neskutočne sa teším ako to dopadne.

Pripravil: Blažek O.
Zdroje: americké blogy a meteorologické organizácie, predpovedné modely a vyhliadky


Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

e-mail: ondrejblazek@centrum.sk

Ankety

BlueBoard.cz
BlueBoard.cz

Predpoveď

In-počasie

Počítadlo návštev

Počasie pre ČR

BlueBoard.cz

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí